Termohigrometr analogowy TFA - Specyfikacja

Termometr Higrometr TFA - Specyfikacja - Instrukcja Obsługi



INSTRUKCJA OBSŁUGI


termometr higrometr TFA
Informacje ogólne

Higrometr służy do pomiaru wilgotności względnej powietrza. Pojęcie wilgotności względnej należy rozumieć w następujący sposób: powietrze w zależności od panującej
temperatury a także w stosunku do niej może przyjmować, ewentualnie zawierać różną wilgotność. Gdy przy stałej zawartości pary wodnej w powietrzu temperatura powietrza spada, wilgotność względna rośnie i na odwrót. Temperatura i wilgotność powietrza mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych powinno się zwracać uwagę na powyższe parametry. Higrometr włosowy z włosów syntetycznych jest zatem przyrządem precyzyjnym. W przeciwieństwie do higrometru spiralnego który teoretycznie wskazuje poprawny odczyt tylko na jednym określonym punkcie w skali taki higrometr włosowy, ze względu na swoją konstrukcję, w sposób niezawodny pokazuje cały zakres skali.

Uruchomienie przyrządu

W celu zapewnienia dokładnego działania przyrządu, należy zwrócić szczególną uwagę na
wybór typu pomiaru, jakiego chcemy dokonać. W przypadku pomiarów na otwartym
powietrzu przyrząd należy ustawić w miejscu osłoniętym przed działaniem promieni
słonecznych i wiatru. Wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych przyrząd należy postawić w miejscu o zrównoważonej temperaturze, z dala od działania kaloryfera. Nasz higrometr włosowy z włosów syntetycznych został wyprodukowany i wyregulowany z ogromną precyzją. Wstrząsy w trakcie transportu higrometru lub dług otrwałe przechowywanie przyrządu w suchych pomieszczeniach może w niektórych przypadkach spowodować zmiany we wrażliwych częściach pomiarowych , a tym samym prowadzić do minimalnych odchyleń w dokładności pomiaru. To samo może grozić w przypadku długotrwałego używania przyrządu w ogrzewanych pomieszczeniach o wyjątkowo suchym
powietrzu.W obydwu przypadkach zaleca się wpierw REGENERACJĘ higrometru. Można jej dokonać, zawijając przyrząd w dobrze nawilżoną chustę na pół godziny. Po upłynięciu tego czasu przyrząd powinien wskazywać maksymalną wilgotność 95-98%. Odchylenia od tych wartości mogą zostać skorygowane poprzez częściowe przekręcenie śruby regulacyjnej za pomocą cienkiego śrubokręta. Śruba regulacyjna jest widoczna przez mały otwór w tylnej ściance przyrządu. Prosta REGENERACJA jest również możliwa w momencie, gdy przyrząd przechowywany jest w wilgotnym środowisku przez kilka godzin. Takim i pomieszczeniami mogą być łazienka czy pralnia. Dobrym rozwiązaniem jest również wyniesienie przyrządu na zewnątrz w wilgotne, mgliste dni. Jeżeli dokonuje się porównania higrometru z innymi tego typu przyrządami, każdy z nich musi znajdować się koniecznie w tym samym miejscu i muszą one być postawione blisko siebie. Należy pamiętać, że w różnych miejscach dokonywania pomiaru w obrębie jednego zamkniętego pomieszczenia mogą występować znaczne wahania wilgotności powietrza.


Termometr z kapilarą

W niektórych przypadkach zdarza się, że w wyniku transportu termometru dochodzi do rozdzielenia się cieczy w szklanej rurce (kapilarze). Aby doprowadzić do ponownego złączenia się cieczy, należy mocno wstrząsać termometr ku dołowi.

Termometr ze wskazówką

Ten termometr został wyregulowany już w fabryce. W celu sprawdzenia termometru, należy położyć go na pół godziny obok innego dobrze skalibrowanego termometru i porównać ich działanie. Ewentualne odchylenia można skorygować w tylnej części przyrządu za pomocą śrubokrętu.



źródło:www.conrad.com

Komentarze