Elastyczny czas pracy ustawa 2013 ? Co oznacza ?
Ruchomy (elastyczny) czas pracy i Dłuższy okres rozliczeniowy - takie zmiany w kodeksie pracy weszły w życie z dniem 23 sierpnia 2013r
Co oznaczają one dla pracowników i pracodawców ?
Niewątpliwie ustawa budzi wiele kontrowersji, jest jedną z przyczyn planowanych protestów związkowców.
Uelastycznienie czasu pracy to... "zmuszanie pracowników do pracy po kilkanaście godzin dziennie" prawda czy fałsz ?
Co na to ministerstwo pracy:
Gwarancje odpoczynku dla pracowników nie zmieniają się. W dalszym ciągu pracownik ma prawo do nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku w ciągu doby oraz do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodnia. Pod szczególną ochroną nadal pozostaną m.in. kobiety w ciąży czy pracownicy młodociani. Wydłużenie okresu rozliczeniowego pozwoli jedynie na lepsze dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień czy liczby zleceń. Gdy dłużej zostaniemy w pracy, innego dnia będziemy mogli pracować krócej lub wręcz wziąć cały dzień wolny. Uwaga! Pracodawcy mogą wprowadzić zmiany wyłącznie za zgodą działających w firmie związków zawodowych. Jeśli ich nie ma pracodawca będzie musiał porozumieć się przedstawicielami pracowników.
Jak jest na prawdę:
24 (doba) - 11 (przymusowy odpoczynek) = 13 (godzin pracy w ciągu dnia) - tyle na dobę można tyrać aby się zmieścić w 11h odpoczynku na dobę.
Wystarczy by wolne było od 19stej w sobotę do 6 rano w poniedziałek i już mamy 35 godz nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu.
"Pracodawcy mogą wprowadzić zmiany wyłącznie za zgodą działających w firmie związków zawodowych. Jeśli ich nie ma pracodawca będzie musiał porozumieć się przedstawicielami pracowników."
- w razie jakichkolwiek nieporozumień pracodawcy z pracownikiem - pracownik otrzyma dwa dokumenty, wypowiedzenie, albo porozumienie i tylko jeden do podpisu.
Kolejne przykłady na elastyczny tryb pracy:
Robotnik jedzie na budowę i pracuje od godziny 8:00, o 10:00 zabrakło cegieł do budowy bo się auto popsuło, które je dowozi, pracownik dostaje z miejsca 4 godziny wolnego od pracodawcy. Z racji tego, że był daleko od domu, odpoczął pod drzewem. Od godziny 14 robotnik dalej musi pracować do pełnej dniówki - do godziny 21:00 i po tym może iść na 11 godzinny nieprzerwany odpoczynek by rano wstać znów do pracy i modlić się, żeby niczego nie brakło np. cementu, żeby nic niepotrzebnie nie wydłużyło czasu pracy.
W zakładzie produkcyjnym pracownik przychodzi do pracy na 6:00, o 10:00 brakło materiału do produkcji, pracownik dostaje wolne 3 godziny, wznawia pracę o 13:00 i modli się aby niczego nie brakło lub nie dostał z góry kilku godzin wolnego, by nie musiał zostawać na noc. Jego czas pracy się uelastycznił i zakład pracy opuści 3 godziny po planowanym zakończeniu dnia pracy, czyli 22:00 zamiast 19:00. Po tym należy mu się 11 godzinny nieprzerwany odpoczynek, a więc rano może iść na 9:00 do pracy.
W markecie brakło prądu na 3 godz menadżer daje wolne pracownicom po czym po tym czasie wzywa je do dokończenia ośmiogodzinnej dniówki która ma 3 godzinna przerwę.
Wnioski: Pracownik może być wzywany nawet 2 lub 3 razy do pracy po jej przerwaniu z jakiś przyczyn lub jak to odpowiada pracownikowi
Wydłużony okres rozliczeniowy
Ustawa wydłuża okres rozliczeniowy czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy".
Nowe przepisy oznaczają, że pracodawca, u którego występuje zmienne zapotrzebowanie na produkty lub usługi (a tym samym na pracę wykonywaną przez pracowników), może planować większą liczbę godzin pracy w okresach dużego zapotrzebowania, a mniejszą – w okresach niskiego zapotrzebowania. Ponadto, dłuższy będzie okres, w którym pracodawca może zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową czasem wolnym od pracy.
Przykład:
Praca na budowie po 12 godzin dziennie i wszystkie soboty przez np. 6 miesięcy letnich, aby odpoczywać zimą gdy jest zimno i dni są b. krótkie i tak aby do wiosny z minimalną krajową...
Zapraszam do otwartej dyskusji i własnych przemyśleń w komentarzach
źródło:http://praca.wp.pl/
Komentarze
Prześlij komentarz